Tην Τετάρτη6/12/2023 μαθητές της ΑΛυκείου στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας, με σκοπό την πρόληψη και την αγωγή υγείας τους, συμμετείχαν στο χώρο του σχολείου σε σεμινάριο επιμόρφωσης από την Ψυχολόγο του προγράμματος SMOKEFREEGREECE, της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, κα Κορακιανίτη Χριστίνα.
Το SMOKEFREEGREECE είναι μία σειρά συντονισμένων δράσεων που διοργανώνονται από το Ερευνητικό Εργαστήριο “George D. Behrakis” της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας και το Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος με στόχο τη μείωση του καπνίσματος στη χώρα μας.
Στα πλαίσια της συγκεκριμένης ουσιαστικής και διαδραστικής ενημέρωσης τους, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον φαύλο κύκλο της εξάρτησης, τις επιλογές και τους τρόπους να σταματήσει κάποιος το κάπνισμα, έθεσαν ερωτήσεις και απορίες.