Την Πέμπτη 14/3/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου για τις τάξεις Γθετικό, Γυγείας, τον Όμιλο Βιολογίας-Υγείας και μαθητές από την Β λυκείου.

Η επίσκεψη για το Γ Θετικό και μαθητών της Β Λυκείου αφορούσε την παρακολούθηση πειραμάτων με θέμα τον Ηλεκτρομαγνητισμό, με υπεύθυνο Καθηγητή Φυσικής τον κο Μωραΐτακη και συνοδό Καθηγήτρια Φυσικής  την κα Γκερμπεσιώτη.

Το Γ υγείας, ο Όμιλος Βιολογίας-Υγείας και μαθητές της Β Λυκείου παρακολούθησαν αντίστοιχα πειράματα με θέμα την Μοριακή Βιολογία, με υπεύθυνη Καθηγήτρια Βιολογίας την κα Ταλιούρη και συνοδό Καθηγητή Χημείας τον κο Λάη.

Ακολούθησε επίσκεψη στην διαδραστική έκθεση Επιστήμης  και Τεχνολογίας. Ένας χώρος αφιερωμένος στις Θετικές Επιστήμες και τις σύγχρονες Τεχνολογίες, όπου η θεωρία συναντά το πείραμα και την πρακτική εφαρμογή.

Ακολουθούν φωτογραφίες