Την Παρασκευή 1η Μαρτίου το απόγευμα μαθητές του 6ουΓΕΛ Ν. Σμύρνης και του Ομίλου Βιολογίας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση και δύο εκπαιδευτικά εργαστήρια που συνδιοργανώνουν οι Science Reactors και η ΑΤΡΑΚΤΟΣ.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε δύο πρωτότυπα εκπαιδευτικά εργαστήριααπό ερευνήτριες του Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ.

1ο «EργαστήριοCSI – Τα αποτυπώματα ενός εγκλήματος υπό το πρίσμα της Βιολογίας».Η παρατήρηση και η επιστήμη της Βιολογίας είναι η βάση της εξιχνίασης εγκλημάτων… μικρών ή μεγάλων!!Με τη βοήθεια της Βιολογίας και της Χημείας οι μαθητές προσπάθησαν να βρούν τον ένοχο…

2ο. «Αστροναύτης στο… Εργαστήριο!!!»

H ερευνητική αυτή ομάδα με την καθοδήγηση του Δρ. Μανόλη Αγγελάκη, Διευθυντή
Ερευνών/ΕΙΠ μύησε το κοινό στα άδυτα ενός ερευνητικού εργαστηρίου υψηλής βιοασφάλειας!
Έπειτα παρακολούθησαν ένα ιδιόρρυθμο αστυνομικό δίδυμο που προσπαθούσε να λύσει το μυστήριο και να βρει τον  δολοφόνο. Στην προσπάθειά τους αυτή ανατρέχουν στη βοήθεια πολλών επιστημών… από τη βιολογία, εγκληματολογία, πληροφορική μέχρι και την νανοτεχνολογία.